Příběh #10 – Denisa

  • Záliby: procházky, psík Bruno
  • Věk: 14 let
  • Bydliště: Praha
  • Číslo účtu: 2301765065/2010
  • Variabilní symbol: 2012

Deniska, naše první pražská holčička! Deniska byla ve svých 4 letech hospitalizována ve FTN Krč pro manifestaci nefrotického syndromu. Lékaři zjistili, že se jedná o genetickou chorobu – AA Amyloidozu ledvin. Je to bohužel nevyléčitelná nemoc, kdy škodlivý Amyloid napadá různé orgány v těle. Denisce napadl právě ledviny. Již 11 let bere plno léků (momentálně 11 druhů tablet) a denně jí píchají injekce do bříška – biologickou léčbu Anakinru Kineret.

V pubertě se Denči zdravotní stav podstatně zhoršil, ledviny přestaly naprosto fungovat. Od září 2019 jezdí pravidelně 3krát týdně na hemodialýzu ledvin do FN Motol. V prosinci 2020 Denče odebrali levou ledvinu a pravou ji odeberou současně při transplantaci nové ledviny. Nyní je zapsána na čekací listině a čeká na anonymního dárce. Denča je po dialýzách velmi unavená, při zavodnění těla má vysoký tlak, takže se jí špatně dýchá při procházkách či chůzi do schodů. Má omezený příjem tekutin na 0,8l za den (včetně ovoce, zeleniny, polévek, atd). Také má dietu na fosfor a draslík, takže úprava pokrmů je velmi náročná a omezená. 

Denča bydlí jen s maminkou, která ji věnuje veškerou péči, takže nemůže chodit do zaměstnání. K tomu má svého psího miláčka Bruna, což je boloňský psík a Denča ho má od svých 5 let, kdy se začala léčit na Amyloidozu ledvin. Díky němu je veselejší, ráda s ním jde na procházku. Jen jí v tom občas brání únava a bolest kloubů. K procházkám Denisce přišla vhod elektrická koloběžka, která jí usnadňuje pohyb i po transplantaci ledviny a kterou jsme jí už pořídily.