Příběh #18 – Vojta

QR PLATBA
  • Záliby: čtení, hudba, auta
  • Věk: 13 let
  • Bydliště: Brno
  • Číslo účtu: 2301765065/2010
  • Variabilní symbol: 2024
66022

Vojta se narodil v únoru 2009, jako donošené dítko. Po komplikovaném porodu (narodil se přidušený) se za dva dny po narození zjistilo, že mu prasklo tenké střevo do bříška, že má těžký zánět pobřišnice a otravu celého těla. Následovala operace bříška, kdy se dalších 5 dnů nevědělo, zda jeho tělíčko tuto situaci zvládne. 

Vojta se z porodnice dostal až za dva měsíce, jeho psychomotorický vývoj byl opožděný, ale všichni to přičítali těžkému začátku. Po prvním roce jeho života mu byla diagnostikována dětská mozková obrna – spastická forma, triparéza. Začal koloběh rehabilitací a lázní. Každý rok jezdí Vojta s maminkou o prázdninách do lázní do Klimkovic. Doma má jednu místnost vyčleněnou jako tělocvičnu – žebřiny, Vojtův stůl, balóny, vertikalizační stojan, rotoped a veslovací trenažer.

Díky handicapu se Vojtovi zkracují šlachy a svaly na těle. I když denně cvičí, nejde tomu zabránit. Aby se mohl i nadále pohybovat doma o berlích nebo na chodítku, musel Vojta v květnu podstoupit operaci nohou. Dvě operace během měsíce, 10 týdnů sádra od palce u nohy až po tříslo. Poté 5 -týdnů v Jánských lázních, což hradila pojišťovna. Pak ještě jako samoplátce 3- týdny v Klimkovicích. Vojta byl a je neskutečně statečný, trpělivý, snaživý. V současnosti je opět schopen se na krátké vzdálenosti pohybovat pomocí chodítka.

I když vozíček ho bude doprovázet po celý život, zádadní pro Vojtu a maminku je, aby v dospělosti byl samostatný a nezávislý.  Rádi bychom mu pořídili tzv. přední elektrický pohon k vozíku a chodítko do domácího prostředí. Umožní mu to větší samostatnost. Sice velmi dobře ovládá svůj mechanický vozík, ale pokud se týče terénu a případných kopců potřebuje dopomoci. Vojta již jeden takový pohon vyzkoušel a byl neskutečně unešený. Připomíná mu to moped, na kterém by chtěl jednou jezdit. Vojta je velmi chytrý kluk a momentálně ho čeká nástup do sedmé třídy v Mikulově.  Za Vaši podporu rodina předem moc děkuje.