Příběh #30 – Gretka

QR PLATBA
  • Záliby: Miluje společnost, děti, dortíky, pejsky, ráda si hraje a pomáhá v kuchyni
  • Věk: 5 let
  • Bydliště: Kopřivnice
  • Číslo účtu: 2301765065/2010
  • Variabilní symbol: 2036
150000
0

Gretka se narodila v červnu 2019 po bezproblémovém těhotenství. Její příchod na svět však doprovázely vážné komplikace – zůstala delší dobu v porodních cestách bez přísunu kyslíku a musela být ihned po porodu resuscitována. Byla převezena do Fakultní nemocnice Ostrava, kde několik dní podstupovala řízenou hypotermii (ochlazování mozku), aby se minimalizovalo poškození mozkových struktur.

Přes veškerou snahu a péči lékařů zůstaly následky komplikovaného porodu vážné – část mozku byla nenávratně poškozena. Gretce byla diagnostikována dětská mozková obrna, dyskinetická forma.

Co pro Gretku znamená diagnóza

Dyskinetická forma DMO se projevuje mimovolními pohyby, které narušují přirozený pohybový vývoj. Gretka špatně ovládá končetiny, má hypotonii trupu, sama nesedí, neplazí se, neleze, a nemluví.

Přesto její mentální vývoj zůstal nepoškozený. Je veselá, usměvavá, společenská a velmi vnímavá. Zajímá se o dění kolem sebe, má smysl pro humor a i přes těžké postižení je plná života. Její silná vůle a optimistická povaha jsou pro rodiče každodenním motorem. Celodenní péče o takto hendikepované dítě je velmi náročná – jak fyzicky, tak psychicky.

Každodenní péče a rehabilitace

Gretka potřebuje celoživotní rehabilitace. Pravidelně dochází na neurorehabilitace, ergoterapii, canisterapii a hipoterapii, která jí výrazně pomáhá – zlepšuje nejen motoriku, ale i celkový psychický stav.

Rodiče se neustále snaží hledat nové cesty a zároveň využívají ověřené metody, které podporují její psychomotorický vývoj.

Potřeba speciálních pomůcek

Kromě pravidelných terapií Gretka potřebuje i řadu kompenzačních pomůcek, které jí usnadňují každodenní život a podporují správný vývoj. Patří mezi ně například:

  • speciální židlička (pro školku i domácí použití)
  • kočárek do terénu
  • invalidní vozík
  • speciální autosedačka
  • vertikalizační stojan
  • lehátko do vany
  • oční komunikátor, který jí umožňuje lépe komunikovat s okolím

Všechny tyto pomůcky, stejně jako samotné rehabilitace, jsou velmi finančně náročné. Zdravotní pojišťovna sice část nákladů hradí, ale zbytek musí rodiče doplácet sami.

Pomozte nám zajistit další hipoterapie

Rehabilitace jsou během na dlouhou trať. I když se rodičům podařilo pokrýt náklady na hipoterapie pro letošní rok, už nyní musí řešit finanční zajištění na ten následující. Budeme proto vybírat prostředky primárně na hipoterapie v Centru Mirákl, neurorehabilitace v Přístavu Radosti a v plánu je také delfinoterapie.

Každý příspěvek pomáhá Gretce udělat další krok na cestě ke kvalitnějšímu životu – jejím velkým přáním je totiž jednou se postavit na vlastní nohy a chodit.

Děkujeme, že pomáháte

Gabriela a Günter, rodiče Gretky

Vybrané fotografie pořídily: Lucie Dvořáková @foto.dvori a Zuzana Kociánová @_ZANAFOTO_