Příběh #14 – Veronika

  • Záliby: kreslení, pohádky, příroda, zvířata – hlavně pejsci, hry s bráškou
  • Věk: 4 roky
  • Bydliště: Brno
  • Číslo účtu: 2301765065/2010
  • Variabilní symbol: 2016
118774

Verunka se narodila ve 26. týdnu těhotenství císařským řezem. Během porodu utrpěla mnohočetné hematomy na půlce hlavičky i tělíčka. Vážila něco málo přes 800 g. Dva měsíce po propuštění z porodnice přestala doma dýchat. Oživovali ji do příjezdu sanitky. Má bronchopulmonární dysplazii, která ji komplikuje dýchání i běžné nemoci jsou pro ní velkým ohrožením.

Od narození s ní rodiče cvičili Vojtovu metodu. Avšak Verunka nedělala očekávané pokroky. V roce Verunce diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu – kvadruparézu. Stále cvičÍ, jezdí na rehabilitace a rehabilitační pobyty. Verunka i přesto nechodí, nesedí, nelozí, ani se neplazí. Natáčí se pouze na boček a výjimečně při velkém zapálení se dokulí až na bříško, je to pro ní ale velice náročné. Na bříšku se neudrží a nechce na něm být a celkově není schopná zkoordinovat své pohyby.

Verunka je veselá holčička, která si ráda hraje s hračkami i přesto, že je to pro ní velice náročné. Mentálně daleko předběhla své možnosti a říká i pár jednoduchých slovíček, kdy je i zde patrné značné opoždění. Verunka by velmi potřebovala pravidelný pohyb, který ji by ji mohl zajistit motomed, který zlepšuje krevní oběh, pomáhá snižovat spastické napětí končetin a posiluje svaly.