Příběh #22 – Adámek

QR PLATBA
  • Záliby: jízda na kole, koloběžce a hraní s kamarády na hřišti
  • Věk: 7 let
  • Bydliště: Brno
  • Číslo účtu: 2301765065/2010
  • Variabilní symbol: 2028
130000


Adámek je sedmiletý kluk, který v září 2023 nastupuje do 1. třídy. Kvůli vývojové dysfázii bude potřebovat logopedickou třídu. Vývojová dysfázie neboli také specificky narušený vývoj řeči, se projevuje ztíženou schopností nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat.

U vývojové dysfázie dochází k poruše centrálního zpracování řečového signálu. To znamená, že vaše dítě vše slyší, vidí, nemá žádnou poruchu sluchu, či zraku, ale jeho centrální nervová soustava a mozek nejsou schopny dostatečně správně zpracovat sluchové a zrakové signály, které dítě přijímá z okolí. Vývojovou dysfázií netrpí jen Adámek, ale i jeho mladsí bráška Vojta.

Narušený vývoj řeči však není pro Adámka nejhorší diagnóza. Narodil se totiž se vzácným genetickým onemocněním zvaným pseudoachondroplazie. Diagnóza byla zjištěna až ve druhém roce jeho života poté, co rodičům nepřišla v pořádku Adámkova chůze, která je provázena kulháním a nepřirozeným kolébáním. Tehdy nastalo kolečko doktorů, kteří nakonec rodinu poslali na kliniku do Prahy na genetické vyšetření. Po měsíci testování a čekání padla Adámkova diagnóza.

Pseudoachondroplazie je onemocnění, které způsobuje snížení růstu dlouhých kostí a tím pádem malý vzrůst. Toto onemocnění doprovází skolióza, lordóza, osteoartróza, artróza, bolesti kloubů, hlavně dolních končetin. Podle dosavadních vyšetření bude Adámek v dospělosti měřit přibližně 130 cm.

Adámek je veselý kluk, který rád zlobí svého mladšího bráchu Vojtu. Rád jezdí na kole, koloběžce a hraje si na hřišti se svými kamarády. Na větší procházky pořídili rodiče Adámkovi vozík, protože díky jeho krátkým končetinám je dříve unavený a potřebuje si častěji odpočinout, což mu právě vozík umožňuje a rodina tak může vyrážet i na dlouhé výlety. Adámek miluje pejsky a koně. Jezdí proto na hiporehabilitace, které jsou pro Adámka velice přínosné a pomáhají mu nejen v celkové koordinaci a posílení zádového svalstva, ale i v komunikaci.

V létě by rodiče chtěli Adámkovi dopřát intenzivní hiporehabilitační pobyt. Součástí pobytu je i canisterapie a fyzioterapie. Pro Adámka by byl tento pobyt velkým přínosem po mnoha stránkách. Tento pobyt bohužel není hrazen z veřejného zdravotního pojištění, a proto byl Adámek zařazen jako další dítě do projektu Jedna se počítá – abychom mohli jeho rodině s výběrem prostředků pomoci.