Příběh #25 – Klárka

QR PLATBA
  • Záliby: vyprávění vtipů a hádanek, keramika ve školním kroužku a četba
  • Věk: 9 let
  • Bydliště: Brno
  • Číslo účtu: 2301765065/2010
  • Variabilní symbol: 2031
150000
25142

Ahoj, jmenuji se Klárka, bydlím s mámou, tátou a sestřičkou Karolínkou v Brně. Můj boj s osudem začal hned po narození. Narodila jsem se skoro o tři měsíce dříve než ostatní miminka. Vážila jsem jen o trochu víc než 1 kilo.

Můj příchod na svět nebyl zrovna jednoduchý, a po opakovaných resuscitacích jsem prodělala krvácení do mozku a kvůli tomu mám Dětskou mozkovou obrnu. Zlobí mě obě nožičky a pravá ručička. Maminku strašili, že nikdy nebudu sedět, chodit ani mluvit ale já jsem se rozhodla, že budu bojovat.

Každý den cvičím. S maminkou, nebo s fyzioterapeutem a snažím se, co mi síly stačí. Nejbezpečněji se pohybuji po čtyřech či na vozíku, ale umím si sednout, stoupnout a ujdu pár kroků, když se můžu něčeho držet. Vím ale, že dokážu ještě mnohem více. Na mojí oblíbené trojkolce dokážu ujet i dva kilometry.

Hodně mě zlobí pravá ruka, skoro ji nepoužívám a kvůli tomu nemohu zvládat aktivity, které by mě zajímaly, např. pečení sušenek, modelování keramiky, … Také bych ráda mamince pomohla s mým oblékáním a mytím. Je toho hodně, co chci dělat sama. Pomoc rodičů se jim snažím vynahradit povídáním historek a vtipů. Ráda se směji.

Chodím do normální školy, protože jsem chytrá jako ostatní děti. I tam jsou pro mě největší výzvou schody. V současné době hodně s maminkou cestujeme, protože v místě bydliště není vše, co bych potřebovala:

  • Vojtova metoda – Tišnov, Plzeň,
  • neurorehabilitace – Brno, Praha, Ostrava, Hranice,
  • hiporehabilitace – Brno, Vyškov, Bohuslavice u Telče
  • a další metody a centra, kde jsou profíci, co mi pomáhají zbavit se invalidního vozíčku a já si splním svůj velký dětský sen a konečně BUDU CHODIT!

Léčba a rehabilitace jsou však velice finančně nákladné. Vychází nás ročně až na 350 000 Kč. Sami to nezvládneme. Navíc potřebuji každý rok nové speciální ortézky na obě nohy, které vyrábí jen v zahraničí (Vídeň, Traunstein) a stojí kolem 150 000 Kč.

Tyto ortézky jsou speciální v tom, že na jejich výrobě se podílí ortoped, fyzioterapeut a protetik a využívají unikátní patenty společností Ottobock a Pohlig. Vzhledem k tomu, že se nevyrábí v ČR nepřispívá na ně zdravotní pojišťovna. Ještě letos budu potřebovat nový vozíček a také speciální kolo – trojkolku.

Proto se obracíme na vás, jestli můžete na efektivní rehabilitace a moje potřeby přispět a tím tak podpořit náš nelehký boj s osudem.